MÉDIÁ O SIROTINCI

Modranský sirotinec, ktorý chránil deti, znova ožil

Bratislavský kraj (príloha Nového Času), č. 8, str. 10

V druhej polovici septembra prilákal Deň modranského sirotinca veľké množstvo návštevníkov do budovy, ktorá už niekoľko rokov chátra. Sirotinec bol prvým na Slovensku, budovu navrhol architekt Dušan Jurkovič.


Cestovanie.Pravda.sk, 29.10.2013 15:00

Silný príbeh modranského sirotinca od Dušana Jurkoviča

Počas Sviatku všetkých svätých 1. novembra a v deň Pamiatky zosnulých v 2. novembra možno navštíviť prvý slovenský evanjelický sirotinec v Modre. Unikátna stavba významného slovenského architekta Dušana Jurkoviča, postavená pred sto rokmi zo zbierok ľudí z celého Slovenska, sa stala symbolom ľudskej solidarity.

Autorka: Zora Handzová, Pravda

http://cestovanie.pravda.sk/mesta/clanok/297675-silny-pribeh-modranskeho-sirotinca-od-dusana-jurkovica/

MZ oktober 2013 str 14

Modranské zvesti, október 2013, str. 5, celostranová mozaika informácií

DEŇ MODRANSKÉHO SIROTINCA, VEREJNÁ ZBIERKA NA SIROTINEC, PARTNERI DŇA SIROTINCA, PRÍBEH SIROTINCA POKRAČUJE

Po rokoch sa pre verejnosť otvorili brány nádhernej Jurkovičovej budovy. Pred podujatím v areáli brigádovalo 37 dobrovoľníkov, spoločne odpracovali viac ako 200 hodín. V Deň sirotinca, 21. septembra 2013, bola nad sirotincom dúha.

Viac na: http://www.modra.sk/fileadmin/user_upload/MZ/zvesti/2013/2013_10.pdf


MY SENEC – PEZINOK, 29. októbra 2013

Modranský sirotinec otvoria počas dušičiek

Záujem presvedčil dobrovoľníkov, aby do modranského sirotinca pustili návštevníkov počas vybraných víkendov.

Autorka: Žaneta Janečková


.týždeň 41/2013 zo 7. októbra 2013

Príbeh sirotinca

Autor: Andrej Bán

Modranský sirotinec patrí medzi slávne stavby, ktoré navrhol architekt Dušan Jurkovič. Desaťročia chátral, za socializmu v ňom sídlilo učilište. Dnes sa ho pokúša oživiť miestny evanjelický cirkevný zbor spoločne s mimovládnou organizáciou Modranská Beseda. Viac nájdete v .týždeň na strane 40 – 42.


Pezinok.sme.sk, 17. september 2013

Do chátrajúceho sirotinca pozvú ľudí

Takmer 40 dobrovoľníkov odpracovalo viac ako 200 hodín, aby budovu bývalého modranského sirotinca mohli ukázať v sobotu ľuďom.

MODRA. Kedysi v ňom žili siroty, teraz v Modre chátra. Do budovy bývalého sirotinca, ktorú sa rozhodli miestni aktivisti zachrániť najmä prebiehajúcou zbierkou, chcú pustiť v sobotu (21. septembra) ľudí.

Viac na: http://pezinok.sme.sk/c/6937654/do-chatrajuceho-sirotinca-pozvu-ludi.html


TV Pezinok, 17. september 2013

ZÁCHRANA PRVÉHO SLOVENSKÉHO SIROTINCA

Evanjelický sirotinec v Modre, dielo architekta Dušana Jurkoviča, obnovujú dobrovoľníci z OZ Modranskej Besedy v partnerstve s Cirkevným zborom ECAV na Slovensku Modra. Zároveň sa budú uchádzať o zaradenie budovy medzi národné kultúrne pamiatky. Budova sirotinca bude pre verejnosť otvorená 21. septembra 2013

Viac na: http://www.tvpezinok.sk/aktuality/zachrana-prveho-slovenskeho-sirotinca-0


Pravda, 14. september 2013

Unikátny sirotinec nebude osirelý

Autor: Zora Handzová

Stavba architekta Dušana Jurkoviča, modranský sirotinec, má už sto rokov. Jeho steny skrývajú príbehy obetavých ľudí aj detí, čo sa tu zachránili pred vojnou. Ak prídete do Modry 21. septembra, dozviete sa o unikátnej architektúre, o osudoch chovancov a ich dobrodincov a aj sa zabavíte.

Viac na: http://cestovanie.pravda.sk/mesta/clanok/292922-unikatny-sirotinec-nebude-osirely/


www.modra.sk, 17. september 2013

Deň sirotinca

Príďte sa pozrieť do sirotinca!

Deň sirotinca je podujatie venované projektu obnovy prvého sirotinca na Slovensku, ktorý oslávil 100 rokov a chátra. Deň sirotinca ponúka laickej i odbornej verejnosti informácie o projekte vo forme návštevy vzácneho objektu, ktorý je štandardne pre verejnosť uzatvorený. Sirotinec ožije svojou históriou v záujme budúcnosti.

Viac na: http://www.modra.sk/clanky/den-sirotinca.html


Západoslovenská televízia, 23. august 2013

Obnova modranského sirotinca

Architekt Dušan Jurkovič sa nezmazateľne zapísal do slovenských dejín. Kto by napríklad nepoznal jeho projekt Štefánikovej mohyly na Bradle alebo nezameniteľnú budovu Spolkového domu v Skalici? Zoznam jeho celoživotného diela je však omnoho širší. Jednou z jeho kapitol je aj modranský sirotinec, ktorý by sa mal onedlho dočkať obnovy.

Viac na: http://www.zapadoslovenska.sk/video/1998

alebo na: https://www.facebook.com/photo.php?v=286096424864908&set=vb.301185606636041&type=2&theater


Modranské zvesti, august 2013, str. 14, celostranová mozaika informácií

Sirotinec začína svoj nový príbeh, Príďte sa pozrieť do sirotinca, O zbierke na obnovu sirotinca

„V modranskom spoločenstve veriacich vari nebolo toho, kto by nebol obetoval korunu, päť korún, kto koľko mohol. Obetovali aj rímskokatolíci… a v krátkej dobe bol značný dlh splatený! aj v tých časoch mali ľudia ťažkosti, no vždy sa medzi nimi našli tí dvaja alebo traja. Takí sa iste nájdu i dnes a budú pokračovať nielen na oprave strechy, fasády, ale podobne ako pred sto rokmi Zochovci v Modre budú pokračovať v záujme o tých, ktorí pomoc potrebujú.“ Dr. Ivan TÓTH

Viac nájdete na: http://www.modra.sk/fileadmin/user_upload/MZ/zvesti/2013/2013_08.pdf


TV Markíza, TV Noviny, 16. august 2013

Takýto je osud najstaršieho slovenského sirotinca

Vyrastal v ňom aj Ján Smrek.

Zachraňoval siroty pred transportom na Dolnú zem a počas vojny ukrýval židovské deti. Prvý slovenský sirotinec navrhnutý Dušanom Jurkovičom ukrýva príbehy, ktoré si dnes len ťažko dokážeme predstaviť. Občianske združenie z Modry sa ho však rozhodlo oživiť.

Viac na: http://tvnoviny.sk/sekcia/domace/archiv/takyto-je-osud-najstarsieho-slovenskeho-sirotinca.html


 Modranské zvesti, júl 2013, str. 7

Potulky po dielach architekta Dušana Jurkoviča

Dušan Jurkovič, jedna z najvýraznejších osobností slovenskej modernej architektúry, zanechal v Modre výraznú stopu svojej tvorby. Množstvo projektov, nádherné stavby, v ktoré dodnes slúžia svojim obyvateľom, pomníky na miestach posledného odpočinku významných Modranov, ale aj budovy, ktoré dnes bohužiaľ stoja zabudnuté v čase a strácajú svoju krásu. V tomto a najbližších rokoch budú mať jeho stavby storočnicu.

Pokračovanie nájdete na: http://www.modra.sk/fileadmin/user_upload/MZ/zvesti/2013/2013_07.pdf


Nový Čas, 5. august 2013

Dobrovoľníci zháňajú pol milióna eur: Zachránia sirotinec, v ktorom vyrástol Ján Smrek?

Pred istou smrťou v ňom zachránili stovky židovských detí, teraz je spustnutý na nepoznanie!

Prvý sirotinec na Slovensku, ktorý je v Modre, však chcú opraviť. Dobrovoľníci z Modranskej besedy už pripravujú zbierku na jeho obnovu, potrebovať však budú pol milióna eur. Sirotinec má za sebou bohatú históriu. Postavili ho pred sto rokmi z celonárodnej zbierky. Cez vojnu v ňom ukrývali židovské deti pokrstené evanjelickými kňazmi, aby ich zachránili.

Viac na: http://www.cas.sk/clanok/257232/dobrovolnici-zhanaju-pol-miliona-eur-zachrania-sirotinec-v-ktorom-vyrastol-jan-smrek.html


 Rádio Slovensko, 21. júl 2013

Autor: Elena Koritšánska

Sirotinec v Modre ukrýva hrdinskú históriu

Vedeli ste, že aj na Slovensku máme príbehy podobné, ako bol film Schindlerov zoznam? História jedného z nich drieme v takmer zabudnutom a chátrajúcom bývalom evanjelickom sirotinci v Modre.

Postavil ho presne pred sto rokmi architekt Dušan Jurkovič.  Počas druhej svetovej vojny tam ukrývali aj 35 židovských detí, vďaka čomu ich zachránili pred smrťou. Aktivisti z občianskeho združenia Modranská beseda by ho chceli zrekonštruovať. Bývalý sirotinec navštívila s Agátou Petrakovičovou zo združenia aj redaktorka Elena Koritšánska.

Viac na:  http://slovensko.rtvs.sk/clanok/spolocnost/sirotinec-v-modre-ukryva-hrdinsku-historiu

Stiahnuť audio súbor


Modra.sk; 16. júl 2013

Zbierka na obnovu sirotinca v Modre

Prvý slovenský sirotinec, evanjelický sirotinec v Modre, dielo architekta Jurkoviča, obnovujú dobrovoľníci z OZ Modranskej Besedy v partnerstve s Cirkevným zborom ECAV na Slovensku Modra. Zároveň sa budú uchádzať o zaradenie budovy medzi národné kultúrne pamiatky. Na obnovu je zorganizovaná zbierka s podporou Nadácie VÚB.

Viac na: http://www.modra.sk/clanky/zbierka-na-obnovu-sirotinca-v-modre.html


Aktuality.sk, 12. júl 2013

Podporte zaujímavý nápad vo svojom regióne s Nadáciou VUB

Dobrej veci pomôže každé darované euro, výška príspevku nerozhoduje. Každý jeden dar bude následne znásobený Nadáciou VÚB v pomere 1 : 1.

Viac na: http://www.aktuality.sk/clanok/232582/podporte-zaujimavy-napad-vo-svojom-regione-s-nadaciou-vub/


Bratislava.sme.sk; 5. júl 2013

piatok 5. 7. 2013 9:58 | tasr

© 2013 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Dobrovoľníci obnovujú historický evanjelický sirotinec.

Na obnovu diela architekta Dušana Jurkoviča zorganizovali zbierku.

BRATISLAVA. Evanjelický sirotinec v Modre, dielo architekta Dušana Jurkoviča, v týchto dňoch obnovujú dobrovoľníci z Občianskeho združenia Modranská beseda. Na obnovu zorganizovali aj verejnú zbierku.

Dobrovoľníci, odborníci, milovníci histórie, fanúšikovia architekta Dušana Jurkoviča, ctitelia ľudskosti a priaznivci silných príbehov sa pod záštitou Občianskeho združenia Modranská Beseda pustili do záchrany prvého slovenského sirotinca.

Čítajte viac: http://bratislava.sme.sk/c/6859381/dobrovolnici-obnovuju-historicky-evanjelicky-sirotinec.html#ixzz2ZEYMiOOT


TASR, 5. júl 2013

MODRA: Dobrovoľníci obnovujú historický evanjelický sirotinec

5. Júl 2013 / TASR

Modra 5. júla (TASR) – Evanjelický sirotinec v Modre, dielo architekta Dušana Jurkoviča, v týchto dňoch obnovujú dobrovoľníci z Občianskeho združenia Modranská beseda. Na obnovu zorganizovali aj verejnú zbierku.

Viac na: http://www.hlavnespravy.sk/modra-dobrovolnici-obnovuju-historicky-evanjelicky-sirotinec/116170/


TV Pezinok, 3. júl 2013

ZÁCHRANA PRVÉHO SLOVENSKÉHO SIROTINCA

Uverejnené: 3.7.2013, 10:54 h

Evanjelický sirotinec v Modre, dielo architekta Jurkoviča, obnovujú dobrovoľníci z OZ Modranskej Besedy. Zároveň sa budú uchádzať o zaradenie budovy medzi národné kultúrne pamiatky. Na obnovu je zorganizovaná zbierka s podporou Nadácie VÚB.

Viac na: http://www.tvpezinok.sk/aktuality/zachrana-prveho-slovenskeho-sirotinca


 Modranské zvesti, máj 2013, str. 14.

Autor: Jaroslav LAJDA, spracované na základe historických prameňov

Modranský sirotinec

V týchto dňoch, 28. mája 2013, si pripomíname 100. výročie otvorenia budovy sirotinca na Špitálskej, dnešnej Vajanského ulici, ktorú určite pozná každý Modran. Stavba tejto budovy dala modranskému sirotincu nový rozmer, umožnila mu rozvoj a tak ho urobila slávnym. Modranský sirotinec založil ev. farár Pavel Zoch 10. decembra 1905 za silnej podpory kolegov Bujnu, Fábryho, Čulíka a ďalších. Spočiatku v rodinných domoch poskytnutých cirkevníkmi, opatroval okolo 10 sirôt. Po jeho nečakanej smrti v roku 1907 však s plným nasadením pokračoval v začatej práci jeho synovec Samuel Zoch, zborovým konventom zvolený modranský farár, neskorší biskup a bratislavský župan.

Pokračovanie nájdete na: http://www.modra.sk/fileadmin/user_upload/MZ/zvesti/2013/2013_05.pdf